KURU BÖRÜLCE SALATASI TARİFİ

2009-03-09 19:57:00
KURU BÖRÜLCE SALATASI TARİFİ

- 100gr. kuru börülce (6 saat suda beklettim)
- 2 baş taze soğan
- yarım demet maydanoz
- yarım demet dereotu
- yarım limonun suyu ( biraz sirke konabilir)Nar ekşisi zevke göre
- 1 çorba kaşığı zeytinyağı
- tuz, biber, acı pulbiber ve biraz kimyon

 

1- Börülceleri pişirin. Düdüklü tencerede buharı cıktıktansonra(ibiği indikten sonra)4-5 dakika hafif ateşte pişirin. İstediğiniz yumuşaklığa geldikten sonra süzün ve soğuk suyla çok kısa yıkayın. Hemen zeytinyağı, limon suyu ve baharatlarla karıştırın.
2- Sofraya getirmeden önce ince doğranmış maydanoz ve dereotu ile karıştırın.

(Bu salata tarifini okuyanlar, senin salataların hep aynı; maydanoz, dereotu, taze soğan diyebilirler :) Ama domates, salatalık, biber ve daha bir sürü sebzeyi yemediğim için salatalar mecburen böyle bir kaç temel maddeden oluşuyorlar. Sizler içine sivri biber, havuç, vs. ekleyebilirsiniz.)

 

Önemli Not: Kararmaması için 4-5 saat önceden ıslatın.Sonra bol suyla yıkayın

 

Börülce Ege bölgesine ait bir sebzedir aslında. Görünüşü taze fasulyeyi andıran fakat onun biraz daha incesi olan bir sebzedir. Taze fasulye gibi ayıklanır ve suda haşlanarak pişirilir. Haşlandıktan sonra suyunu süzüp tuzlayıp ve özellikle bol limon ve sarmısakla karıştırılıp yenilen bir salatadır. Bir de deniz börülcesi vardır ki o daha çok çam ağacanın yaprakları gibi incecik değilde biraz daha kalın olanını düşünün. Çok değişik şekilde (sıyırma yapılarak) ayıklanıp yine diğer börülce gibi haşlanarak pişirilip aynı şekilde yenir. Bu tarifteki börülce de taze börülcenin içinin kurusu oluyor.

 

Değişik öneriler

taze börülce:Salatasını yaparız ama taratorlu. Tarator bildiğimiz zeytinyağı limon ve sarımsakla yapılır.Robotta bu malzemeleri damak tadınıza göre miktarını belirleyip çekin ve haşlanmış taze(börülceler uzun kalacak bölünmeyecek) börülcelerin üzerine dökün.Taze börülceyi küçük (0,5 cm)klasik sebze kavurmaları gibi zeytinyağı ve soğanla kavurup(endaze denen 30-40 cm lik olanları vardır) üzerine kese(süzme) yoğurdu dökülerek yenir. Yemeği de taze fasulye gibi pişirilir ve yine kese yoğurdu ile servis yapılıp yenir.Kuru börülce ise verilen tariflerin bir benzeri daha yapılır.Haşlanan börülceye kırmızı biber ve zeytinyağı -limon eklenerek servis yapılır. Ve en önemlisi belki şaşıracaksınız ama Aydınlı olanlar bilir bizim ege usulü toz tarhana haşlanmış kuru börülce(ki suyu atılmaz o da çorbaya eklenir) ile pişirilir

9104
0
0
Yorum Yaz